Knox Avenue over Wilson Hollow Brk
Fair Condition78 years old1,482 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.2 Mi N Of Jct Ny-30 & N |
| Carries | Knox Avenue |
| Crosses | Wilson Hollow Brk |
| Coordinates | 42.08394, -74.99514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 113.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,482 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352080 |