Delhi-treadwell RD over Spring Valley Creek
Fair Condition22 years old1,102 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.5 Mi N Of Delhi |
| Carries | Delhi-treadwell RD |
| Crosses | Spring Valley Creek |
| Coordinates | 42.29144, -74.93081 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 288.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,102 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352230 |