SH 52-02 Lm 4.65 over Dry Bayou
Fair Condition76 years old207 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Ashley |
| Location | 4.65 Mi E US 165-wilmot |
| Carries | SH 52-02 Lm 4.65 |
| Crosses | Dry Bayou |
| Coordinates | 33.06139, -91.48991 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 80.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 207 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M0978 |