County Road 20 over E B Cold Sprng Ck
Fair Condition29 years old333 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.3 Mi N Of Stilesville |
| Carries | County Road 20 |
| Crosses | E B Cold Sprng Ck |
| Coordinates | 42.09781, -75.39328 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 86.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 333 (2018) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352300 |