County Road 53 over Lindsey Creek
Fair Condition68 years old204 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Barbour |
| Location | 1.6 Mi S Of Co 43 |
| Carries | County Road 53 |
| Crosses | Lindsey Creek |
| Coordinates | 31.78894, -85.43633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 169.9 ft (51.8 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 367.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 204 (2016) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006313 |