Bridge Street over Beaver Kill
Fair Condition94 years old745 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | .2 Mi SE Jct SH 30 & Sh17 |
| Carries | Bridge Street |
| Crosses | Beaver Kill |
| Coordinates | 41.98978, -75.12920 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 308.1 ft (93.9 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 732.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 745 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352660 |