Charles Medlar R over Trout Brook
Poor Condition67 years old83 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.2 Mi SE Of Peakville |
| Carries | Charles Medlar R |
| Crosses | Trout Brook |
| Coordinates | 41.96502, -75.08637 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 108.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 83 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352710 |