Middlebrook Hill over Middle Brook
Fair Condition45 years old212 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.3 Mi S Of N Harpersfiel |
| Carries | Middlebrook Hill |
| Crosses | Middle Brook |
| Coordinates | 42.47009, -74.68488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 96.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 212 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352760 |