S Worcestr Hll RD over Charlotte Creek
Poor Condition124 years old80 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.1 Mi S Of Jct County Hw |
| Carries | S Worcestr Hll RD |
| Crosses | Charlotte Creek |
| Coordinates | 42.51554, -74.74369 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 146.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1902 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2016) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352780 |