Parker Hollow RD over E Masonville Crk
Fair Condition61 years old108 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | .7 Mi E Of SH 206 & SH 8 |
| Carries | Parker Hollow RD |
| Crosses | E Masonville Crk |
| Coordinates | 42.24352, -75.36489 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 84.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 108 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352860 |