Fair Street over E Br Delaware River
Fair Condition29 years old1,452 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | In Margaretville |
| Carries | Fair Street |
| Crosses | E Br Delaware River |
| Coordinates | 42.14472, -74.65315 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 299.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,452 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353060 |