Intake Road over Bear Kill
Good Condition9 years old98 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3.0 Mi SE Of Grand Gorge |
| Carries | Intake Road |
| Crosses | Bear Kill |
| Coordinates | 42.33784, -74.45104 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 154.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 98 (2017) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353220 |