Covered Bridge RD over Ouleout Creek
Fair Condition70 years old530 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 4.3 Mi E Of Sidney |
| Carries | Covered Bridge RD |
| Crosses | Ouleout Creek |
| Coordinates | 42.33272, -75.28767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 180 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 530 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353290 |