SH 54-06 Lm 0.93 over Sanders Creek
Poor Condition61 years old490 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lincoln |
| Location | 0.93 Mi N SH 114-glendale |
| Carries | SH 54-06 Lm 0.93 |
| Crosses | Sanders Creek |
| Coordinates | 33.94678, -91.95704 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 223.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 490 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M1011 |