Union Church Road over Ouleout Creek
Fair Condition54 years old190 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 4.2 Mi W Of Franklin |
| Carries | Union Church Road |
| Crosses | Ouleout Creek |
| Coordinates | 42.33972, -75.24677 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 138.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 190 (2019) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353590 |