County Road 1 over Unadilla River
Fair Condition91 years old1,011 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Otsego |
| Location | .5 Mi E Of East Guilford |
| Carries | County Road 1 |
| Crosses | Unadilla River |
| Coordinates | 42.34113, -75.39848 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 178.1 ft (54.3 m) |
| Max Span | 174.9 ft (53.3 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 521.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,011 (2019) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353650 |