RTE I87 over RTE 143
Fair Condition74 years old35,910 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Albany |
| Location | Jct I87 & RTE 143 |
| Carries | RTE I87 |
| Crosses | RTE 143 |
| Coordinates | 42.47245, -73.80616 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 148.0 ft (45.1 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Area | 1704.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,910 (2020) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005038059 |