RTE I90 over RTE 144
Fair Condition68 years old11,162 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Albany |
| Location | 1.1 Mi S Jct RT 144 & 396 |
| Carries | RTE I90 |
| Crosses | RTE 144 |
| Coordinates | 42.51399, -73.78664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 167.0 ft (50.9 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 1751.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,162 (2008) |
| Truck Traffic | 42% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005038119 |