RTE 90i over Thayer Road
Fair Condition73 years old25,565 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Montgomery |
| Location | 04mi S Jct Rts 5s+160 |
| Carries | RTE 90i |
| Crosses | Thayer Road |
| Coordinates | 42.91867, -74.17709 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 139.1 ft (42.4 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 1458.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,565 (2020) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005038799 |