RTE I90 over RTE 160
Fair Condition74 years old27,525 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Schenectady |
| Location | Jct SH 60 &i90 |
| Carries | RTE I90 |
| Crosses | RTE 160 |
| Coordinates | 42.88978, -74.08318 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 1572.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,525 (2020) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005038810 |