RTE I90 over RTE 167
Good Condition19 years old9,767 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Herkimer |
| Location | 3.3 Mi W I90 Ex 29a Ramp |
| Carries | RTE I90 |
| Crosses | RTE 167 |
| Coordinates | 43.00520, -74.87994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.7 ft (42.9 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 746.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,767 (2020) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005038911 |