RTE I87 over US Route 202 RTE 202 W
Poor Condition73 years old81,424 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Rockland |
| Location | Jct Of I87 & S H 202 |
| Carries | RTE I87 |
| Crosses | US Route 202 RTE 202 W |
| Coordinates | 41.11978, -74.14787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 360.9 ft (110 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 3,784 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81,424 (2018) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005040109 |