RTE I90 over RTE 203
Poor Condition69 years old12,236 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Rensselaer |
| Location | Jct Rts 203 & 90 |
| Carries | RTE I90 |
| Crosses | RTE 203 |
| Coordinates | 42.48073, -73.62503 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 460.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,236 (2014) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005040251 |