RTE I87 over RTE 207
Good Condition4 years old43,981 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Orange |
| Location | Jct Of I87 & S H 207 |
| Carries | RTE I87 |
| Crosses | RTE 207 |
| Coordinates | 41.48601, -74.07962 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 110.6 ft (33.7 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 120.4 ft (36.7 m) |
| Deck Area | 1236.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,981 (2018) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005040519 |