RTE I87 over County Road 106
Fair Condition72 years old38,813 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Orange |
| Location | Jct 87i & RTE 210 |
| Carries | RTE I87 |
| Crosses | County Road 106 |
| Coordinates | 41.22800, -74.18117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 949.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,813 (2019) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005040852 |