RTE I87 over RTE 213 Wallkill River
Poor Condition71 years old35,755 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Ulster |
| Location | 1.2 Mi S Of Tillson |
| Carries | RTE I87 |
| Crosses | RTE 213 Wallkill River |
| Coordinates | 41.81703, -74.05598 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 360.9 ft (110 m) |
| Max Span | 200.1 ft (61 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 3,784 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,755 (2018) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005041189 |