RTE I90 over RTE 950m
Good Condition68 years old93,430 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | Town Of West Seneca |
| Carries | RTE I90 |
| Crosses | RTE 950m |
| Coordinates | 42.83719, -78.79310 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 151.9 ft (46.3 m) |
| Deck Area | 2467.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 93,430 (2017) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005042589 |