RTE 987g over RTE 295
Poor Condition65 years old2,149 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Columbia |
| Location | Jct Tsp & RTE 295 |
| Carries | RTE 987g |
| Crosses | RTE 295 |
| Coordinates | 42.38738, -73.55871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 573.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,149 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005045102 |