RTE I87 over RTE 303
Poor Condition73 years old107,699 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Rockland |
| Location | 2.2 Mi E Int I87 & Pip |
| Carries | RTE I87 |
| Crosses | RTE 303 |
| Coordinates | 41.09957, -73.95124 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Area | 1212.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107,699 (2018) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005045399 |