RTE I190 over Clinton ST
Fair Condition67 years old67,078 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | 0.2 Mi E Jct Rts 354 & 62 |
| Carries | RTE I190 |
| Crosses | Clinton ST |
| Coordinates | 42.87201, -78.81626 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 228.0 ft (69.5 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 102.7 ft (31.3 m) |
| Deck Area | 2175.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,078 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005046459 |