CR 380 over RTE I90
Fair Condition68 years old1,229 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Chautauqua |
| Location | 1.3 Mi N Of Brocton |
| Carries | CR 380 |
| Crosses | RTE I90 |
| Coordinates | 42.40764, -79.44123 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 590.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,229 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005047170 |