RTE I90 over RTE 383
Poor Condition72 years old28,375 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Monroe |
| Location | Jct SH 383 & Nys Thruway |
| Carries | RTE I90 |
| Crosses | RTE 383 |
| Coordinates | 43.04336, -77.72897 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 1510.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1975) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,375 (2020) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005047209 |