RTE I87 over RTE 9w
Fair Condition74 years old46,454 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Albany |
| Location | Exit 24 Thruway & RTE 9w |
| Carries | RTE I87 |
| Crosses | RTE 9w |
| Coordinates | 42.62016, -73.78050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 2,150 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,454 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005053419 |