RTE 44 over RTE 9w
Fair Condition60 years old8,389 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Ulster |
| Location | Jct Rts 44-55 < 9w |
| Carries | RTE 44 |
| Crosses | RTE 9w |
| Coordinates | 41.70760, -73.96640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.1 ft (43 m) |
| Max Span | 135.8 ft (41.4 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 507.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,389 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005054450 |