RTE 400 over RTE 240
Fair Condition10 years old48,150 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | Jct Rts 400 + 240 |
| Carries | RTE 400 |
| Crosses | RTE 240 |
| Coordinates | 42.84966, -78.78793 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 109.3 ft (33.3 m) |
| Deck Area | 872.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,150 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005060589 |