RTE 190 over Niagara River Parkway N
Fair Condition66 years old14,302 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Niagara |
| Location | At I190 & Int 104 |
| Carries | RTE 190 |
| Crosses | Niagara River Parkway N |
| Coordinates | 43.15276, -79.04188 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 1594.2 ft (485.9 m) |
| Max Span | 1034.8 ft (315.4 m) |
| Deck Width | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Area | 9863.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,302 (2020) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005068299 |