RTE 907k over Mcquesten PKWY No 907 G
Poor Condition52 years old
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 0.1 Mi N Jct Rts Ccp+brp |
| Carries | RTE 907k |
| Crosses | Mcquesten PKWY No 907 G |
| Coordinates | 40.92839, -73.83970 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 628.0 ft (191.4 m) |
| Max Span | 120.7 ft (36.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1799.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005069320 |