RTE 987a over County Road 106
Fair Condition59 years old206 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Rockland |
| Location | Lake Welch Pkwy-harriman |
| Carries | RTE 987a |
| Crosses | County Road 106 |
| Coordinates | 41.23153, -74.08905 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 250.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 206 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005091540 |