Atlantic Bch Br over Reynolds Channel Roadwa
Fair Condition74 years old18,147 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Nassau |
| Location | At Atlantic Beach |
| Carries | Atlantic Bch Br |
| Crosses | Reynolds Channel Roadwa |
| Coordinates | 40.59218, -73.73716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Movable - Bascule |
| Total Length | 1185.0 ft (361.2 m) |
| Max Span | 152.9 ft (46.6 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 8379.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,147 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005200050 |