RTE I90 over Gregg Road
Fair Condition71 years old27,525 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Schenectady |
| Location | 1.1 Mi NW Int 26 On I90 |
| Carries | RTE I90 |
| Crosses | Gregg Road |
| Coordinates | 42.85008, -74.02664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Area | 409.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,525 (2020) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005203039 |