SR 0006 Tr 6 over Delaware River
Poor Condition87 years old16,932 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Orange |
| Location | Port Jervis Pike ST |
| Carries | SR 0006 Tr 6 |
| Crosses | Delaware River |
| Coordinates | 41.37174, -74.69716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 659.1 ft (200.9 m) |
| Max Span | 325.1 ft (99.1 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 2812.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,932 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005223060 |