Barryville Ny Sho over Delaware River
Good Condition19 years old1,817 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Sullivan |
| Location | At Barryville |
| Carries | Barryville Ny Sho |
| Crosses | Delaware River |
| Coordinates | 41.47580, -74.91282 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 753.0 ft (229.5 m) |
| Max Span | 205.1 ft (62.5 m) |
| Deck Width | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Area | 3694.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,817 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005228720 |