Clark BLVD over Massapequa Creek
Fair Condition94 years old9,159 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Nassau |
| Location | At Massapequa |
| Carries | Clark BLVD |
| Crosses | Massapequa Creek |
| Coordinates | 40.68118, -73.46101 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 98.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,159 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005261250 |