Park Road over Connetquot Brook
Poor Condition126 years old
Location
| State | New York |
| County | Suffolk |
| Location | Connetquot River ST Pk |
| Carries | Park Road |
| Crosses | Connetquot Brook |
| Coordinates | 40.74998, -73.14917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 53.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005261430 |