Laird Road over 90ix RTE I90 Csx Trans
Fair Condition72 years old1,529 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Onondaga |
| Location | 1.5 Mi NW Memphis |
| Carries | Laird Road |
| Crosses | 90ix RTE I90 Csx Trans |
| Coordinates | 43.08655, -76.40933 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 451.1 ft (137.5 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 1,155 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,529 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005313210 |