Kelsey RD over 90ix RTE I90
Fair Condition72 years old834 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Genesee |
| Location | 2.5 Mi W Exit 48 Of I90 |
| Carries | Kelsey RD |
| Crosses | 90ix RTE I90 |
| Coordinates | 43.01664, -78.25049 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 276.9 ft (84.4 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 852.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 834 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005315660 |