State Street RD over 90ix RTE I90
Good Condition72 years old1,303 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Genesee |
| Location | 0.7 Mi E. Jct RTE 98&i90 |
| Carries | State Street RD |
| Crosses | 90ix RTE I90 |
| Coordinates | 43.01914, -78.17839 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 658.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,303 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005315680 |