West Bergen RD over 90ix RTE I90
Good Condition11 years old1,086 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Genesee |
| Location | 1.8 Mi W Jct RTE 19&i90 |
| Carries | West Bergen RD |
| Crosses | 90ix RTE I90 |
| Coordinates | 43.02963, -78.00424 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 244.1 ft (74.4 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 751.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,086 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005316050 |