Tuckahoe Road over 987f987f87011013 RTE 98
Fair Condition68 years old18,970 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | .5 Mi N Jct Sbsp & Sh100 |
| Carries | Tuckahoe Road |
| Crosses | 987f987f87011013 RTE 98 |
| Coordinates | 40.95235, -73.85375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 1315.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,970 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005348090 |