County Road 73 over 95ix RTE I95 Mnrr Nh L
Good Condition30 years old4,726 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | .9 Mi E Jct I95 & SH 127 |
| Carries | County Road 73 |
| Crosses | 95ix RTE I95 Mnrr Nh L |
| Coordinates | 40.97819, -73.69668 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 99.1 ft (30.2 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 974.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,726 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005348240 |